Waluta

             

Adres e-mail:

Hasło:

Zapomniałeś hasła?

Adres e-mail:

Hasło:

Potwierdź Hasło:

apartbookers.pl

Spacer: Krupówki - Skocznia - Kuźnice (7 punktów)


Zakopane to nie tylko Krupówki to też wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Kilka ciekawych miejsc można obejrzeć idąc na spacer w kierunku Kuźnic – miejsca gdzie rozwijał się przemysł w Zakopanem. Mimo, że obecnie Zakopane kojarzy się bardziej z górami, świeżym powietrzem i tatrzańską przyrodą to kiedyś rozwijały się tam huty i kuźnie.


1. Krupówki

2. Muzeum Kornela Makuszyńskiego

3. Wielka Krokiew

4. Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego

5. Najstarsza w Zakopanem chata

6. Zapora na potoku Bystra

7. KuźnicePokaż Spacer Krupówki, Skocznia, Kuźnice na większej mapie


1. Po spacerze po Krupówkach mijamy oczko wodne, skąd skręcamy w ulicę Piłsudskiego i kierujemy się pod górę, w stronę coraz bliższych Tatr. Zabudowa nieco rzednie, pojawiają się coraz liczniejsze indywidualne wille i pensjonaty. Jest to jedna z najładniejszych ulic Zakopanego.


2. Po drodze mijamy skrzyżowanie z ulicą Tetmajera, gdzie warto na chwilę skręcić, by odwiedzić Muzeum Kornela Makuszyńskiego ul. Tetmajera 15. Muzeum obejmuje kilka pomieszczeń i prezentuje liczne dzieła sztuki z kolekcji Makuszyńskiego, zabytkowe meble, pamiątki osobiste po pisarzu i jego rodzinie oraz polskie i zagraniczne wydania jego powieści. Dalej pozostaje cieszyć się spokojem i pięknymi widokami podczas powolnego spaceru w kierunku kompleksu skoczni narciarskich.


3. Kiedy już zwiedzimy Wielką Krokiew, skręcamy w prawo i kontynuujemy wycieczkę, mijając po drodze obiekty sportowe należące do COS - Centralnego Ośrodka Sportowego. Stąd już niedaleko do Ronda Kuźnickiego, pośrodku którego znajduje się fontanna.


4. Tuż przy Rondzie Kuźnickim znajduje się wejście wartego zwiedzenia Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego.


5. W miejscu, gdzie Aleja Przewodników Tatrzańskich krzyżuje się z ul. Mieczysława Karłowicza warto skręcić na Bulwary Słowackiego. Znajduje się tam najstarsza w Zakopanem chałupa góralska - Tea. Stanowi ona oddział Muzeum Tatrzańskiego. Można na jej przykładzie w praktyce zobaczyć wszystkie cechy charakterystyczne stylu góralskiego. Po drodze mijamy również starą, drewnianą stodołę, należącą do Tatrzańskiego Parku Narodowego.


6. Stąd jeszcze tylko kilkaset metrów do zapory na potoku Bystra, gdzie jest najpiękniejszy widok na Nosal. Stąd też zaczyna się szlak prowadzący na szczyt.


7. Następnie udajemy się w kierunku Kuźnic - najbardziej tatrzańskiej dzielnicy Zakopanego, aż pod kolejkę na Kasprowy Wierch. Droga prowadzi malowniczą Aleją Przewodników Tatrzańskich, która wiodła kiedyś do dworu i do kuźni.
W XIX wieku znajdował się tutaj najprężniej działający ośrodek hutniczy (najlepiej prosperował w latach 30 – 70) w Galicji. Całość zasilana była wodą z potoku Bystra w tym największa z kuźni zwana Młotem Anny. To miejsce, które obecnie jest początkiem wielu popularnych szlaków górskich, dało podwaliny pod rozwój Zakopanego. To tutaj za przemysłem podążała cywilizacja, miejscowi górale znajdowali tu zatrudnienie co przyczyniało się do wzrostu Zakopanego. To kuźnie i huta dały początek Zakopanemu, sanatoria i uzdrowiska pojawiły się później a wraz z nimi turyści odwiedzający miasto.
Po drodze warto zwrócić szczególną uwagę na niezwykły pomnik "Prometeusz Rozstrzelany", poświęcony ofiarom mordów hitlerowskich.
Dobrym pomysłem jest również zatrzymanie się na chwilę przy góralskiej bacówce na Polanie Kuźnickiej, gdzie prowadzony jest kulturowy wypas owiec, i skosztowanie owczych przysmaków: oscypka, bundzu i zyntycy.
Dalej znajdują się pozostałości dawnego dworu w Kuźnicach. Stoi on w pięknym parku.
Ostatnim przystankiem na naszej trasie jest dolna stacja kolejki prowadzącej na szczyt Kasprowego Wierchu. Prowadzą stąd szlaki:

  • Niebieski i żółty – do schroniska Murowaniec, przez Przełącz między Kopami,
  • Zielony – na Kasprowy Wierch,
  • Niebieski – do hotelu górskiego na Kalatówkach i schroniska na Hali Kondratowej a dalej na Giewont,
  • Czarny – prowadzący Drogą pod Reglami.

Kolej linowa w Kuźnicach, wybudowana w 1936 roku, pozwala dostać się na szczyt Kasprowego Wierchu. Chcąc wjechać na szczyt o w miarę przyzwoitej godzinie warto być wcześniej, czas stania w kolejce po bilety w sezonie może sięgać kilku godzin.Kryteria wyszukiwania

Data przyjazdu

  

Data wyjazdu

  

Liczba osób

Waluta


Udoskonal wyszukiwanie
Rodzaj obiektu
Wszystkie
1 pokój
2 pokoje
3 pokoje
4 pokoje
Studio
Dom
Dzielnica
Centrum
Antałówka
Olcza
Kościelisko

Dlaczego warto korzystać z naszego systemu?

Trzymamy niskie ceny

Żadnych opłat rezerwacyjnych.
Żadnych ukrytych kosztów.
Noclegi w luksusowych apartamentach w dobrej cenie!
 

Wiele miejsc

Ponad 500 apartamentów: w Krakowie, Wrocławiu, Zakopanem, Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, nad morzem, w górach
Wkrótce kolejne!
 

Najważniejsze miasta

Kraków,Zakopane,Wrocław,Poznań, Gdańsk,Sopot,Warszawa, w górach, nad morzem
Wkrótce kolejne!
 

Szereg udogodnień

Baza ważnych miejsc w okolicy apartamentu (muzea, teatry, kina, sklepy, parkingi itp.)
Noclegi w atrakcyjnych lokalizacjach.
 

Pomagamy turystom

Wyszukamy dla Ciebie najtańszy i najlepszy apartament.
Pomagamy już od 8.00 do 20.00
Obsługują nas bezpieczne płatności DotPay

DotPay