Waluta

             

Adres e-mail:

Hasło:

Zapomniałeś hasła?

Adres e-mail:

Hasło:

Potwierdź Hasło:

apartbookers.pl

Trasa - Przyroda Wrocławia (7 punktów)


Specyficzne położenie Wrocławia – nad Odrą, u zbiegu czterech jej dopływów, liczne starorzecza - to doskonałe warunki dla utworzenia się dużej różnorodności organizmów. Warunki klimatyczne Wrocławia pozwoliły też na sprowadzenie i posadzenie drzew oraz krzewów rosnących w naturze na innych kontynentach, niektóre możemy zobaczyć we wrocławskich parkach.

1. Ogród Botaniczny

2. Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego

3. Park Szczytnicki

4. Hala Stulecia

5. Ogród Japoński

6. Park Południowy

7. Wrocławski Ogród Zoologiczny


Pokaż Pieszo po centrum Wrocławia na większej mapie

 

1. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu założony został w roku 1811 na terenie częściowo Ostrowa Tumskiego, częściowo odzyskanym po zburzonych na rozkaz Napoleona fortyfikacjach miejskich i po zasypanej północnej odnodze Odry (po tej odnodze rzeki pozostał w Ogrodzie niewielki staw) . Ogród ten jest drugim po Ogrodzie Botanicznym w Krakowie najstarszym tego typu ogrodem w Polsce.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego położony jest po północnej stronie katedry Św. Jana Chrzciciela i kościoła Św.Krzyża, częściowo w obrębie historycznego Ostrowa Tumskiego, w odległości ok. 2 km od Rynku.


2. Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego jest najstarszym i największym tego typu muzeum w kraju. Muzeum istnieje od 1814 r. a w swoich kolekcjach posiada wiele unikatowych okazów zwierząt wymarłych i rzadkich.
Jednym z najcenniejszych eksponatów w kolekcji muzeum jest przedstawiony na wystawie "Układ kostny kręgowców" szkielet wymarłego przed 10 tys. lat jelenia olbrzymiego. Rozpiętość poroża tego gatunku wynosiła ponad 3 m. W swoich zbiorach Muzeum posiada także najlepiej zachowaną w Polsce czaszkę tura, przodka bydła domowego. Zwierzę to zostało wytępione całkowicie w Średniowieczu.
Na wystawie "Świat zwierząt" można także obejrzeć jedyny w kraju kompletny szkielet największego zwierzęcia, jakie kiedykolwiek żyło na ziemi: płetwala.


3. Park Szczytnicki- największy (100 ha) i najstarszy teren zielony Wrocławia założony pod koniec XVIII w jako ogród książęcy.
Pierwsze założenie parkowe zrealizowano pod koniec XVIII wieku z inicjatywy rodziny Hohenlohe-Engelfingen. Intensywny rozwój parku przypada na koniec XIX w, kiedy przystąpiono do realizacji projektów ogrodnika królewskiego P. Lennego i wrocławskiego botanika H. Göpperta. W 1913 roku, w setną rocznicę zwycięstwa nad wojskami napoleońskimi (bitwa pod Lipskiem 1813), miasto zorganizowało tu „wystawę stulecia”, budując na tą okazję istniejące do dzisiaj: Halę Stulecia, pergolę otaczającą staw czy Pawilon Czterech Kopuł.
W roku 1948 z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych powstała 96 metrowa iglica wykonana wg projektu Stanisława Hempla. Poza atrakcjami architektonicznymi Parku nie sposób ominąć pomników przyrody, do których należy m.in. 300. letni dąb im. Jana Stanki.


4. Hala Stulecia (Ludowa) z pergolą oraz iglicą wybudowana została w latach 1911-13, wg projektu Maxa Berga, jest najbardziej znanym obiektem architektonicznym Wrocławia.
Nowatorstwo żelbetowej konstrukcji oraz ogrom kopuły, największej od czasów Panteonu, przyczyniły się do zgłoszenia obiektu do wpisania na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO.
Szczęśliwie hala nie została zniszczona podczas działań wojennych. Do tej pory jest to jeden z nowocześniejszych obiektów sportowo-widowiskowych w Polsce z nowatorskim rozwiązaniem płyty głównej, widowni, oświetlenia i nagłośnienia. Powierzchnia sceny wynosi 560 m kw., a widownia pomieści prawie 7000 gości.
W hali odbywają się imprezy sportowe, targi, kongresy, koncerty gwiazd czy mega produkcje teatralne i operowe (np. Aida, Carmen, czy Skrzypek na Dachu).
W hali znajduje się także wystawa przedstawiająca na fotografiach, kolejne etapy budowy oraz upamiętniające najważniejsze wydarzenia, które miały w niej miejsce.


5. Ogród Japoński utworzony w latach 1909 - 1912 r., jako część wystawy Sztuki Ogrodowej w roku 1913, przez hrabiego Fritza von Hochenberga. Założenia ogrodowe projektował słynny, tokijski ogrodnik Mankichi Arai. Po wystawie zachowano układ ścieżek, staw, cieki wodne, ukształtowanie terenu oraz egzotyczną roślinność. W latach siedemdziesiątych na stawie wybudowano wierną kopię świątyni japońskiej z Kioto, kaskadę i mostek.


6. Park Południowy- 27 ha, założony ok. 1890 r. w stylu angielskim, kilkadziesiąt gatunków drzew godnych uwagi. W przeciwieństwie do innych parków miasta utworzono go od podstaw, a nie poprzez adaptację terenów leśnych. W 1877 r. właściciel ziemski znacznych terenów m.in. na południowych obrzeżach Wrocławia, w tym części Borku i pobliskich Partynic, wrocławski kupiec i filantrop Julius Schottländer, przekazał park miastu w zamian za przyłączenie Borku do miejskiej sieci gazowniczej, wodociągowej i kanalizacyjnej.
Na podarowanych miastu gruntach do 1892 r. architekt krajobrazu Hugo Richter i botanik Ferdinand Cohn stworzyli park krajobrazowy z polanami i dużym stawem, nad którym browarnik Georg Haase zbudował stylową restaurację z wysoką wieżą. Restauracji dziś nie ma, pozostał park ze stawem z wodotryskami, nad nim widokowy taras Landsberga, oraz wzgórze Bendera z małą altaną, ścieżki, polana, zadbane kwietniki i ogród bylinowy.
Od 1995 r. park ma status zabytku przyrody. Rośnie w nim 109 gatunków roślin; do atrakcji parku należą ciekawe okazy dendrologiczne.


7. Wrocławski Ogród Zoologiczny otwarto 10. lipca 1865 r. Do dnia dzisiejszego zachowały się z tego okresu ptaszarnia, słoniarnia, małpiarnia czy tzw. Dom Przyrody.
ZOO przechodziło trudne chwile w latach kryzysu międzywojennego (było zamknięte w latach 1921-1927) oraz pod koniec II wojny światowej (zagłada zwierzostanu i zniszczenie zabudowań).
Dzięki zabiegom Uniwersytetu Wrocławskiego (VII 1948) ogród ponownie otwarto i rozpoczęto mozolny, systematyczny rozwój placówki.
Dziś ZOO zajmuje powierzchnię trzydziestu hektarów i posiada największą w Polsce kolekcję zwierząt - 4000 osobników, reprezentujących blisko 600 gatunków. Atrakcją i chlubą ZOO jest jedyna w Polsce para białych tygrysów majestatycznie spacerująca na nowoczesnym wybiegu.
Ogród zyskał swą wielką sławę dzięki programowi telewizyjnemu „Z kamerą wśród zwierząt”, prowadzonemu przez Hannę i Antoniego Gucwińskich - gospodarzy ZOO. Przez ponad 32 lata wyemitowano około 1000 odcinków, których oglądalność w szczytowym okresie wynosiła 9 milionów.Kryteria wyszukiwania

Data przyjazdu

  

Data wyjazdu

  

Liczba osób

Waluta


Udoskonal wyszukiwanie
Rodzaj obiektu
Wszystkie
1 pokój
2 pokoje
3 pokoje
4 pokoje
Studio
Dom
Dzielnica
Stare Miasto
Śródmieście

Dlaczego warto korzystać z naszego systemu?

Trzymamy niskie ceny

Żadnych opłat rezerwacyjnych.
Żadnych ukrytych kosztów.
Noclegi w luksusowych apartamentach w dobrej cenie!
 

Wiele miejsc

Ponad 500 apartamentów: w Krakowie, Wrocławiu, Zakopanem, Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, nad morzem, w górach
Wkrótce kolejne!
 

Najważniejsze miasta

Kraków,Zakopane,Wrocław,Poznań, Gdańsk,Sopot,Warszawa, w górach, nad morzem
Wkrótce kolejne!
 

Szereg udogodnień

Baza ważnych miejsc w okolicy apartamentu (muzea, teatry, kina, sklepy, parkingi itp.)
Noclegi w atrakcyjnych lokalizacjach.
 

Pomagamy turystom

Wyszukamy dla Ciebie najtańszy i najlepszy apartament.
Pomagamy już od 8.00 do 20.00
Obsługują nas bezpieczne płatności DotPay

DotPay