Waluta

             

Adres e-mail:

Hasło:

Zapomniałeś hasła?

Adres e-mail:

Hasło:

Potwierdź Hasło:

apartbookers.pl

Trasa - pieszo po centrum Wrocławia (17 punktów)


Trasa piesza po centrum Wrocławia

1. Dworzec Główny

2. Opera Wrocławska

3. Kościół p.w. świętych Stanisława, Doroty i Wacława

4. Rynek we Wrocławiu

5. Ratusz We Wrocławiu

6. Plac Solny

7. Kościół Św. Elżbiety

8. Stare Jatki

9. Kościół Imienia Jezus

10. Uniwersytet Wrocławski

11. Wyspa Piasek

12. Pomnik kard. Bolesława Kominka

13. Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku

14. Ostrów Tumski

15. Kościół św. Krzyża

16. Katedra p.w. św. Jana Chrzciciela

17. Kościół św. Idziego


Pokaż Pieszo po centrum Wrocławia na większej mapie

 

1. Dworzec Główny - dworzec kolejowy i największa z osobowych stacji kolejowych we Wrocławiu. Jeden z nielicznych w Polsce, który ma halę peronową.
Dworzec Wrocław Główny powstał w latach 1855-1857 w związku z budową linii kolejowej łączącej Wrocław z Poznaniem. Wzniesiono go w stylu neogotyckim, według projektu Wilhelma Grapowa. Usytuowanie dworca na ówczesnych południowych obrzeżach miasta wywarło znaczący wpływ na intensywny rozwój tej części Wrocławia. Już niespełna pół wieku później, w latach 1899–1904, stała się konieczna przebudowa i rozbudowa umożliwiająca stworzenie przejść i przejazdów łączących centrum miasta z nowymi dzielnicami na południu. Wzniesiono wówczas nową halę peronową, nową halę obsługi podróżnych oraz kilka okazałych budynków pomocniczych, zachowując jednak w niemal niezmienionym kształcie imponującą fasadę gmachu. Uszkodzony podczas oblężenia w 1945 roku budynek zaczął ponownie funkcjonować już 20 czerwca, ale usuwanie zniszczeń trwało do 1949 roku. Szerzej zakrojone remonty przeprowadzono w latach 60-tych i 90-tych XX wieku. W kwietniu 2010 roku rozpoczęto realizację kompleksowej modernizacji dworca, mającej dostosować go do współczesnych oczekiwań, a jednocześnie przywrócić blask jednej z najbardziej charakterystycznych budowli Wrocławia.
Od 1947 (z krótkimi przerwami) funkcjonowało w budynku dworca, w jego zachodnim skrzydle, ostatnie w Europie kino dworcowe. Bywał tu m.in. Zbigniew Cybulski. W ciągu ponad 60 lat funkcjonowania w systemie projekcji non-stop (przez niemal całą dobę co dwie godziny seans) przewinęło się przez nie ponad 7 milionów widzów.
W 1967 roku nakręcono na peronach dworca 13 odcinek serialu „Stawka większa niż życie”. Na potrzeby filmu tablice peronowe z napisem Wrocław Główny, zamieniono na te z napisem Berlin Ostbahnhof.
W 1980 kręcono tu film „Mniejsze niebo”, którego akcja w większości toczy się na dworcu kolejowym. Na dworcu Wrocław Główny stosunkowo często i regularnie zatrzymują się pociągi prowadzone trakcją parową. Zatrzymuje się tu prowadzony, pozostający na stanie wrocławskich Przewozów Regionalnych, parowozem TKt48-18 pociąg osobowy relacji Wrocław – Jelcz-Laskowice (parowóz prowadzi pociąg przez wybrane kilku lub kilkunastodniowe okresy w roku). Wrocław Główny jest także stacją docelową pociągów Hefajstos, Piknik z parowozem i Wolsztyn Experience. W latach 1916-1918 kursował tędy Pociąg Bałkański, a w latach 1936-1939 Latający Ślązak. W 2007 i w 2011 roku Wrocław Główny gościł słynny Orient Express.
Na budynku na przeciw głównego wyjścia znajduje się duży zabytkowy neon Dobry wieczór we Wrocławiu, który po zmroku wita podróżnych wychodzących z dworca.


2. Opera Wrocławska
Wychodząc z hali głównej należy skręcić w lewo w ulicę Piłsudskiego. Po około 500 metrach skręć w prawo w ulicę Świdnicką - najbardziej reprezentacyjną i jedną z najstarszych ulic miasta. Po kolejnych pięciuset metrach znajduje się budynek opery. Teatr budowano w latach 1837-41 wg projektu niemieckiego architekta Carla Langhansa (autora m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie). Klasycystyczny gmach opery dwukrotnie płonął oraz był kilkukrotnie przebudowywany. Do roku 1944 teatr szczycił się mianem jednej z czołowych scen teatralnych w Niemczech.


3. Kościół p.w. świętych Stanisława, Doroty i Wacława ufundowany przez cesarza Karola IV (1351). W roku 1615 kościół wraz z nieistniejącym dziś klasztorem oddano w ręce Franciszkanów, którzy opiekowali się nim do roku 1810. Kościół ten był wielokrotnie niszczony m.in. od uderzenia pioruna w roku 1748, czy wybuchu wieży prochowej w roku 1749.
Dzisiaj wewnątrz tej pięknej gotyckiej budowli, znajdują się bardzo cenne ołtarze i obrazy (ołtarz główny z 1720) oraz zasługujący na wyjątkową uwagę rokokowy nagrobek barona Spätgena - dzieło F. Mangoldta z 1752-53 roku.


4. Rynek we Wrocławiu wytyczono w połowie XIII wieku. Mierzy on 212 x 173 metrów a łączna powierzchnia to 3,7 ha. W latach 90. podjęto się renowacji kamienic, wprowadzono system monitoringu oraz umożliwiono otwarcie licznych kawiarni, restauracji i letnich ogródków, dzięki czemu rynek stał się wizytówką miasta.
Rynek otoczony jest kamienicami o wysokiej wartości architektonicznej i historycznej, z których znaczna część została odbudowana po zniszczeniach z roku 1945.
W 1985 roku przed ratuszem postawiono wykonaną z piaskowca kopię pręgierza, pod którym od 1492 roku do końca XVIII wieku publicznie wymierzano kary skazańcom.
Na szczycie pręgierza znajduje się figura Ronalda, średniowiecznego synonimu sprawiedliwości. Po drugiej stronie rynku zbudowano szklaną fontannę, która wspaniale prezentuje się zarówno w dzień jak i w nocy. Fontanna powstała na zlecenie byłego prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego, dzięki czemu potocznie nazywana jest „Zdrojem”. Przed wejściem do ratusza znajduje się pomnik Aleksandra Fredry, który przeniesiono tu w roku 1956 wprost z Lwowa, zastępując stojący w tym miejscu przed wojną pomnik Cesarza Wilhelma.


5. Ratusz we Wrocławiu
Najcenniejszym zabytkiem rynku jest Ratusz, którego budowę rozpoczęto w 1290 roku i nieprzerwanie kontynuowano przez kilka wieków dokonując raz po raz zmian i przebudów. Obecna gotycka i renesansowa bryła z bogatą ornamentyką jest rozpoznawalnym w skali europy symbolem Wrocławia. Na 66. metrowej wieży ratuszowej umieszczono herb miasta (1536) oraz zegar astronomiczny (1580). Wewnątrz ratusza mieści się Muzeum Miasta Wrocławia.


6. Plac Solny Z Rynkiem sąsiaduje drugi znaczący plac Wrocławia tzw. Plac Solny. Mierzy on 100 x 90 metrów. Nazwa placu pochodzi od jego pierwotnej funkcji - miejsca, w którym handlowano solą.
Gdyby plac miał zostać nazwany dzisiaj, z pewnością otrzymałby miano Placu Kwiatowego, albowiem cała dobę można kupić tu bukiet róż czy frezji. Tuż za kwiaciarniami (nr 16) wyłania się klasycystyczny budynek wybudowanej wg projektu C. Langhansa Starej Giełdy (1822-1824).
Nachwilę uwagi zasługuje także kamienica „Pod Murzynkiem” (nr 2) oraz oryginalna kamienica Oppenheimów z XVII w (nr 4).


7. Kościół św. Elżbiety
Z drugiej strony Rynek zamykają dwie charakterystyczne budowle, połączone kamiennym łukiem zwane „Jaś i Małgosia”. Przechodząc pod łukiem na plac Kościoła św. Elżbiety zauważyć można łaciński napis: „śmierć bramą życia”.
Kościół św. Elżbiety (połowa XIV i początek XV wieku) był świątynią bogatych kupców i rzemieślników. Do roku 1945 był to jeden z ważniejszych kościołów ewangelickich Wrocławia.
Wewnątrz znajdują się ważne zabytki sztuki sakralnej m.in. pomnik Wolffa 1722 r., epitafium Pfintzinga XVI w., epitafium Saurmanna XVI w. Dodatkową atrakcję stanowi punkt widokowy na 91. metrowej wieży, z którego rozpościera się fantastyczny widok na miasto.
Droga na szczyt jest dość wyczerpująca, jednakże będąc w połowie drogi niech pocieszy Cię fakt, że oryginalna budowla mierzyła 128 metrów i była najwyższym punktem miasta.
W roku 1529, ku uciesze katolików, hełm wieży (protestanckiego w tamtych czasach kościoła) został zerwany przez szalejącą burzę. Katolicy głosili, że miała to być kara dla „protestanckich grzeszników”.


8. Stare Jatki
Niedaleko od kościoła, pomiędzy ulicą Odrzańską a Kiełbaśnicza, znajdują się tzw. Stare Jatki.To urokliwe i pełne galerii miejsce, zawdzięcza swoją nazwę rzeźniom, które mieściły się tu począwszy od XII wieku. Do atrakcji należy uwielbiany przez dzieci pomnik zwierząt rzeźnych, który jest chyba jedynym tego typu pomnikiem w Polsce.


9. Kościół Imienia Jezus jest prawdopodobnie najwspanialszą barokową budowlą Wrocławia. Wybudowany został przez Jezuitów w latach 1689-1700.
Wewnątrz znajdują się rzeźby oraz polichromie autorstwa m.in. K. Tausch'a i F. Mangoldt'a.
Na szczególną uwagę zasługuje fresk autorstwa J. Rotmayera (na sklepieniu) przedstawiający adorację imienia Jezus (1706 r.).


10. Uniwersytet Wrocławski
Budowa Gmachu Głównego Uniwersytetu Wrocławskiego trwała od 1728 do 1741 roku (po wydaniu Bulli Fundacyjnej i uzyskaniu zgody miasta na budowę uczelni). Wewnątrz budynku znajduje się jeden z najwspanialszych zabytków baroku – Aula Leopoldyńska oraz położone na parterze i równie piękne: sala im. F. Longchamps oraz Oratorium Marianum.


11. Wyspa Piasek jest połączona z brzegiem mostami Piaskowym, Młyńskim oraz Tumskim. Już w 1149 roku na wyspie powstał klasztor Augustianów, obecnie jedna z największych polskich bibliotek, własność Uniwersytetu Wrocławskiego. Na wyspie można podziwiać także barokowy kościół św. Anny (pełniący dziś funkcje cerkwi Cyryla i Metodego) oraz okazały Kościół NMP na Piasku. Do przyjemności zaliczyć należy spacer odrestaurowanymi bulwarami, przy których cumuje statek, oferujący 45 minutowe rejsy po Odrze (w sezonie).


12. Pomnik kard. Bolesława Kominka
2 grudnia 2005 r. odsłonięto pomnik metropolity wrocławskiego kard. Bolesława Kominka.
To uroczyste wydarzenie odbyło się na pamiątkę podpisania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, którego pomysłodawca był kard. Kominek. List, zwany też „Orędziem pojednania” został podpisany i opublikowany 18 listopada 1965 roku i wywołał oburzenie i lawinę protestów ze strony ówczesnych, komunistycznych władz oraz zapoczątkował okres represji i szykanowania Kościoła w Polsce. Przesłanie listu, zawarte w zdaniu „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, stanowi do dziś podstawę pojednania pomiędzy Polską i Niemcami.
Pojednania wyjątkowo ważnego i nabierającego jeszcze mocniejszego znaczenia w mieście takim jak Wrocław.


13. Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku to gotycka budowla, której budowa rozpoczęła się w 1334 roku.
Oryginalne wyposażenie wnętrz z okresu Baroku spłonęło w pożarze w 1945 roku. Wnętrza zostały gruntownie odremontowane, a wysokie gotyckie sklepienia oraz cicha muzyka chóralna dodają temu miejscu uroku.
Kościół sprawia jednakże wrażenie surowego i opuszczonego. Po prawej stronie od wejścia znajduje się kaplica niesłyszanych i niewidomych, w której znajduje się ruchoma, całoroczna szopka (10.00-18.00) - atrakcja dla dzieci.


14. Ostrów Tumski będący do roku 1824 wyspą, był zamieszkały przez Ślężan już w VII wieku.
Ostrów Tumski to kolebka Wrocławia - średniowieczny ośrodek administracji państwowej, książęcej, kościelnej i kultu religijnego.
W latach 1504-1810 Ostrów Tumski stanowił enklawę objętą jurysdykcją kościelną, dając azyl i chroniąc przed sądami miejskimi przebywające na jego terenie osoby.
Zabudowa świecka i kościelna była wielokrotnie niszczona przez pożary i powodzie oraz bombardowana podczas oblężenia Wrocławia w 1945 r. Pamiętamy także heroiczną walkę mieszkańców Wrocławia chroniących (skutecznie!!) zabytki Ostrowa przed wielką powodzią z roku 1997.


15. Kościół św. Krzyża - majestatycznego kościół ufundowany przez Henryka Probusa w 1288 roku. Jest to pierwszy dwupoziomowy kościół we Wrocławiu - patronem dolnego kościoła jest św. Bartłomiej. W lewej nawie kościoła górnego znajduje się kopia całunu turyńskiego.
Nieopodal znajduje się pomnik ew. Jana Nepomucena wykonany w 1731 roku przez J. Urbańskiego wg projektu C. Tauscha.


16. Katedra p.w. św. Jana Chrzciciela
W oddali wyłania się Katedra p.w. św. Jana Chrzciciela - pierwsza gotycka budowla w Polsce. Budowę rozpoczęto w 1244 roku i trwała ona etapami do XV wieku.
Obecnie wewnątrz znajdują się bezcenne zabytki z wielu epok, po części przeniesione z innych kościołów, bowiem podczas II wojny światowej prawie 70% budowli i wyposażenia uległo zniszczeniu. Zwróć uwagę na ołtarz prezentujący Zaśnięcie N. Marii Panny, ambonę dzieła J. Urbańskiego, oraz kilkanaście kaplic wewnątrz Katedry.
Za ołtarzem znajduje się wspaniała barokowa kaplica św. Elżbiety (1680-1700). Aby ją zwiedzić dołącz do grupy lub, (choć nie jest to łatwe) poproś siostrę lub kościelnego o otwarcie kraty (prawa nawa).


17. Kościół św. Idziego
Na koniec proponujemy spacer wokół Katedry, podczas którego z pewności nie ominiesz romańsko-gotyckiego Kościoła św. Idziego wybudowanego w pierwszej połowie XII wieku. Choć niepozorny, jest ważnym zabytkiem Wrocławia, będąc najstarszym zachowanym kościołem w mieście!Kryteria wyszukiwania

Data przyjazdu

  

Data wyjazdu

  

Liczba osób

Waluta


Udoskonal wyszukiwanie
Rodzaj obiektu
Wszystkie
1 pokój
2 pokoje
3 pokoje
4 pokoje
Studio
Dom
Dzielnica
Stare Miasto
Śródmieście

Dlaczego warto korzystać z naszego systemu?

Trzymamy niskie ceny

Żadnych opłat rezerwacyjnych.
Żadnych ukrytych kosztów.
Noclegi w luksusowych apartamentach w dobrej cenie!
 

Wiele miejsc

Ponad 500 apartamentów: w Krakowie, Wrocławiu, Zakopanem, Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, nad morzem, w górach
Wkrótce kolejne!
 

Najważniejsze miasta

Kraków,Zakopane,Wrocław,Poznań, Gdańsk,Sopot,Warszawa, w górach, nad morzem
Wkrótce kolejne!
 

Szereg udogodnień

Baza ważnych miejsc w okolicy apartamentu (muzea, teatry, kina, sklepy, parkingi itp.)
Noclegi w atrakcyjnych lokalizacjach.
 

Pomagamy turystom

Wyszukamy dla Ciebie najtańszy i najlepszy apartament.
Pomagamy już od 8.00 do 20.00
Obsługują nas bezpieczne płatności DotPay

DotPay