Waluta

             

Adres e-mail:

Hasło:

Zapomniałeś hasła?

Adres e-mail:

Hasło:

Potwierdź Hasło:

apartbookers.pl

Trasa Królewska (7 punktów)


Trasa Królewska to najbardziej reprezentacyjna część Warszawy, której trasa łączy dawne rezydencje królewskie. Trasa ta rozpoczyna się przy Placu Zamkowym i biegnie przez Łazienki Królewskie, aż do Wilanowa.


Trasa Królewska:

1. Zamek Królewski

2. Krakowskie Przedmieście

3. Nowy Świat

4. Plac Trzech Krzyży

5. Aleje Ujazdowskie

6. Łazienki Królewskie

7. Wilanów


Wyświetl większą mapę

 

1. Zamek Królewski znajduje się na Placu Zamkowym. Zbudowany w XV wieku był rezydencją książąt a później stał się siedzibą króla. Zamek ten był wielokrotnie przebudowywany, a podczas II wojny światowej zburzony. Odbudowano go wykorzystując ocalałe fragmenty. Dziś charakterystyczna bryła Zamku z wieżą zegarową (z której codziennie o godz. 11.15 odgrywany jest hejnał) otwiera drogę na Starówkę. Arkady przy zamku są oryginalną budowlą, która nie została zniszczona podczas II wojny światowej. Obecnie można tutaj zobaczyć wystawę archeologiczną i stancję dworską. Po powstaniu 1831 pobliskie roku przekształcono je na stajnie i koszary, a potem na garaże. Na Placu Zamkowym znajduje się także Kolumna króla Zygmunta III Wazy. Jest to najstarszy i najwyższy świecki pomnik w Warszawie wzniesiony w 1644 roku z inicjatywy króla Władysława IV na cześć Zygmunta III Wazy, jego ojca, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Pomnik ma 22 m wysokości, a postać króla mierzy 275 cm. Trzymana w prawej dłoni szabla symbolizuje jego dzielność, a krzyż w lewej - nieustanną gotowość do walki ze złem. Według legendy opuszczenie przez króla szabli ku dołowi zwiastować będzie miastu zbliżającą się klęskę. Podczas II wojny światowej pomnik runął, a jego roztrzaskaną kolumnę umieszczono przy Zamku, gdzie można ją oglądać do dnia dzisiejszego.


2. Krakowskie Przedmieście to jedna z najpiękniejszych ulic Warszawy. Po gruntownym remoncie ulica zmieniła się w szeroki deptak z wąską jezdnią pośrodku. Wzdłuż chodników umieszczono m.in. szklane wystawy z reprodukcjami obrazów XVIII-wiecznej Warszawy pędzla Canaletta. W okresie letnim w weekendy ulica jest zamykana dla zmotoryzowanych i razem z Nowym Światem staje się najsłynniejszym deptakiem w stolicy. Znajduje się tutaj m.in. kamienica Prażmowskich pod nr. 89. Jest to rokokowa kamienica z czasów saskich (zbudowana już ok. 1660 roku, pierwotnie była kamienicą królewskiego lekarza). Obecnie mieści się tutaj Dom Literatury oraz pierwsze w Polsce schody ruchome, sprowadzone ze Związku Radzieckiego, zbudowane w 1949 roku.
Nieopodal pod nr. 69 znajduje się Kościół św. Anny, który został zniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościół był darem dla zakonu bernardynów. Kościół ten był wielokrotnie niszczony i odbudowywany w różnych stylach. Obecna z zewnątrz jest klasycystyczny ale posiada barokowe wnętrze. Na przykościelnej dzwonnicy znajduje się taras widokowy. Także niedaleko znajduje się pomnik Adama Mickiewicza, który został  odsłonięty w 1898 roku, w setną rocznicę urodzin poety, w okresie nasilonej rusyfikacji po powstaniu styczniowym. To tutaj zorganizowano słynną manifestację w proteście przeciw zdjęciu z afisza, na prośbę ambasady ZSRR, „Dziadów” w Teatrze Narodowym.
Pod numerem 46/50 znajduje się Pałac Prezydencki. Jest on największym z warszawskich pałaców, zbudowany w latach 1643-1645. Obecną klasycystyczną formę zawdzięcza przebudowie (pocz. XIX w.), dokonanej po zakupieniu pałacu przez władze Królestwa Kongresowego. Był siedzibą pierwszego rządu po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. W 1955 roku podpisano tu Układ Warszawski, w 1970 roku układ o normalizacji stosunków z Niemcami, a w 1989 roku prowadzono obrady Okrągłego Stołu. Od 1994 roku jest siedzibą Prezydenta RP. Na dziecińcu Pałacu znajduje się pomnik księcia Józefa Poniatowskiego - wielkiego patrioty, ministra wojny i wodza naczelnego, który żył na przełomie 18 i 19w. Pomnik, dłuta Bertela Thorvaldsena. Pomnik ten długo nie miał swojego miejsca. Specjalnym rozkazem cara, który zabronił postawienia pomnika, przewieziony został do twierdzy w Modlinie, później do białoruskiej rezydencji Iwana Paszkiewicza - zaufanego generała cara. Pomnik wrócił do Polski w 1922 roku. Stanął na dziedzińcu Zamku Królewskiego, a w 1923 roku na Placu Saskim (dziś plac Piłsudskiego). W czasie ostatniej wojny (1944 r.) został wysadzony w powietrze przez hitlerowców. Nowy odlew, wykonany na podstawie modelu z Muzeum w Kopenhadze, na początku lat 50. XX wieku podarował Polakom Król Danii.


3. Nazwa Nowy Świat pojawiła się w połowie XVII wieku wraz z nowym osadnictwem tych terenów. W XVIII wieku ulica była już zabudowana i wybrukowana. W latach Królestwa Polskiego drewniane domy zostały zastąpione przez dwupiętrowe, murowane klasycystyczne kamienice. W II poł. XIX wieku Nowy Świat stał się najruchliwszą ulicą z licznymi sklepami, kawiarenkami i letnimi ogródkami. Po wojnie częściowo odtworzono fasady dawnych domów, a gdzieniegdzie zbudowano neutralne stylowo kamienice. Liczne tablice pamiątkowe na domach informują o sławnych mieszkańcach, wśród których byli m.in.: Leopold Staff (ul. Nowy Świat 60), Karol Szymanowski (ul. Nowy Świat 47) oraz Julian Tuwim (ul. Nowy Świat 25). Dzisiaj przy ulicy Nowy Świat mieści się wiele ekskluzywnych sklepów, galerii, modnych klubów, eleganckich restauracji i kawiarni. W okresie letnim w weekendy ulica jest zamykana dla zmotoryzowanych i spełnia rolę deptaku.
Nieopodal znajduje się pomnik Mikołaja Kopernika- światowej sławy polskiego astronoma, który powstał z inicjatywy Stanisława Staszica. Pomnik ten został odsłonięty w 1830r. Po obu stronach czarnego cokołu widnieją złocone napisy, z jednej strony po łacinie „Nicolao Copernico Grata Patria” (Mikołajowi Kopernikowi Wdzięczna Ojczyzna) i w języku polskim z drugiej „Mikołajowi Kopernikowi Rodacy”. Podczas okupacji pomnik był „bohaterem” słynnej akcji małego sabotażu. Niemcy zasłonili polską inskrypcję płytą z napisami niemieckimi, którą żołnierz Szarych Szeregów Alek Dawidowski odkręcił z narażeniem życia, tuż pod okiem niemieckiej policji (kilkadziesiąt metrów dalej, przy Krakowskim Przedmieściu 1, znajdował się główny gmach Komendy). W 1944 roku pomnik przeznaczono na złom i wywieziono z Warszawy. Jednak cudem ocalał i po naprawieniu uszkodzeń wrócił na dawne miejsce.
Autorem Pomnika jest Bertel Thorvaldsen. Na świecie istnieją jeszcze dwa identyczne posągi, odlane z tego samego modelu - w Montrealu i Chicago.
Ulica Foksal natomiast to jedna z najpopularniejszych uliczek Śródmieścia, zamknięta malowniczym, neorenesansowym Pałacem Zamoyskich. Nazwa ulicy pochodzi od ogrodu zabaw publicznych Vauxhall, utworzonego w tym miejscu w XVIII wieku. Był to swoisty „park rozrywki” dla zamożniejszych mieszczan, w którym w oznaczone dni tygodnia można było podziwiać przedstawienia teatralne, koncerty i popisy ekwilibrystyczne.
Nieopodal znajduje się ul. Chmielna - popularny deptak z małymi sklepikami, kawiarniami i klubami. Przed wojną na Chmielnej kwitł handel. Ulica znana była wówczas z letnich teatrzyków ogródkowych. W czasach PRL popularności przysporzyła jej uliczna Orkiestra z Chmielnej, wykonująca tradycyjne piosenki z elementami warszawskiej gwary i folkloru.


4. Plac Trzech Krzyży to ważny punkt komunikacyjny stolicy, gdzie już w XVII wieku zbiegały się najważniejsze miejskie trakty. Plac zwany był wtedy Rozdrożem Złotych Krzyży od ustawionych na kolumnach pozłacanych krucyfiksów, które znajdują się tam do dziś (trzeci krzyż trzyma w dłoni święty Jan Nepomucen). Plac stał się lokalizacją modnych kawiarni i restauracji, jak również eleganckich butików i sklepów ekskluzywnych światowych marek.
Znajduje się nieopodal kościół św. Aleksandra (ul. Książęca 21) wybudowany w latach 1818-1825 na cześć cara Aleksandra I, na wzór rzymskiego Panteonu. Po zniszczeniach w czasie powstania warszawskiego odbudowany w uproszczonej formie.
Figura św. Jana Nepomucena to posąg opiekuna dróg i mostów, którego figury tradycyjnie spotyka się na skrzyżowaniach dróg. Ustawiony w tym miejscu w 1752 roku na pamiątkę ukończenia prac brukowania warszawskich ulic, oświetlenia i uregulowania kanałów ściekowych. Informuje o tym łacińska inskrypcja


5. Aleje Ujazdowskie to elegancka ulica biegnąca od Placu Trzech Krzyży do ulicy Belwederskiej, przy której usytuowane są wytworne kamienice czynszowe oraz pałace i wille. Swoje siedziby mają w nich ambasady i instytucje użyteczności publicznej. Przy Alejach znajdują się piękne tereny zielone - Park Ujazdowski i Łazienki Królewskie z Belwederem.
Park Ujazdowski został założony w końcu XIX wieku w miejscu placu, na którym odbywały się zabawy ludowe. Do najciekawszych elementów parku należy staw, skała z kaskadą i pagórek widokowy. W parku tym znajduje się pomnik Ignacego Jana Paderewskiego- współtwórcy odrodzonego po I wojnie światowej Państwa Polskiego, wybitnego pianisty-kompozytora, polityka i działacza społecznego.
Zamek Ujazdowski znajduje się na ul. Jazdów pod numerem 2. Jest to jedno z najstarszych miejsc w Warszawie. Znajdował się tutaj historyczny gród, skąd książę mazowiecki przeniósł dwór na Stare Miasto. Obecny zamek wzniesiono na początku XVII wieku i wielokrotnie przebudowywano. Mieszkały tutaj m.in. księżna mazowiecka Anna Radziwiłłówna oraz królowa Bona. W latach 1809-1944 zamek był zaadoptowany na szpital wojskowy. Od 1981 roku w zamku swoją siedzibę ma Centrum Sztuki Współczesnej – instytucja kulturalna i galeria. Poniżej skarpy, na wschód od Zamku, znajduje się Park Agrykola.
Na Al. Ujazdowskich 4 znajduje się Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego założony w 1818r. Jest on namiastką dzikiej przyrody w centrum miasta, gdzie na zwiedzających czekają interesujące okazy i ścieżki edukacyjne oraz szklarnie. W ogrodzie znajdują się kolekcje roślinne, które obejmują około 10000 gatunków. Ogród można zwiedzać od wiosny do jesieni.


6. Łazienki Królewskie to zespół pałacowo – ogrodowy (ul. Agrykoli 1) - jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-ogrodowych w Europie, założony w XVII wieku. Niegdyś na tym gęsto zadrzewionym terenie był zwierzyniec – miejsce gdzie królowie urządzali polowania. Ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, wielbiciel sztuki, założył tu największy i najpiękniejszy ogród Warszawy – Łazienki Królewskie. Zaskakująca nazwa Parku pochodzi od łaźni, przebudowanej na pałac. Na terenie Łazienek znajduje się wiele zabytkowych budowli, z których najważniejsza to letnia rezydencja królewska – Pałac na Wyspie, gdzie odbywały się przyjęcia i wydawano słynne obiady czwartkowe. Obok Pałacu znajduje się Teatr na Wyspie. W parku warto odszukać także Pałac Myślewicki, gdzie mieszkali królewscy dworzanie, Pomarańczarnie, Kordegardy, Biały Domek oraz wiele innych.
Łazienki Królewskie to miejsce licznych wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym i rozrywkowym, a także ulubione miejsce spacerów warszawiaków. W parku nie wolno jednak jeździć na rolkach, deskorolkach ani rowerach. Znajduje się tutaj między innymi pomnik króla Jana III Sobieskiego. Sobieski zasłynął nie tylko jako obrońca chrześcijańskiej Europy, ale też jako mecenas kultury i bohater najsłynniejszej polskiej historii miłosnej. Wielka miłość króla i jego żony Marysieńki niewiele ma równych w historii. Pomnik powstał w 105. rocznicę odsieczy wiedeńskiej a jego uroczyste odsłonięcie nastąpiło w 1788 roku. Rzeźba inspirowana była barokowym pomnikiem króla znajdującym się w Pałacu w Wilanowie.
Znajduje się tutaj także pomnik Fryderyka Chopina, który został odsłonięty w 1926 roku w pobliżu głównego wejścia do Łazienek od strony Alej Ujazdowskich.. Od 1959 roku w okresie letnim, w niedziele (od połowy maja do końca września) odbywają się tutaj słynne koncerty chopinowskie, z udziałem znamienitych pianistów, na fortepianie ustawianym u podnóża pomnika.
Można także zobaczyć tu Ppomnik Henryka Sienkiewicza- jednego z najpopularniejszych pisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku, twórcy niezapomnianej „Trylogii” i „Quo Vadis”, laureata literackiej nagrody Nobla w 1905 roku. Pomnik przedstawia pisarza siedzącego na cokole, z którego wydostają się płomienie. Jest to nawiązanie do burzliwych losów XVII-wiecznej Polski z czasów Trylogii. Grób Sienkiewicza znajduje się w archikatedrze św. Jana na Starym Mieście.


7. Wilanów – zespół pałacowo – parkowy ul. St. Kostki Potockiego 10/16 Wilanów był letnią rezydencją królewską Jana III Sobieskiego, a następnie Augusta II oraz znanych rodów magnackich. Nazwa rezydencji oraz całej dzielnicy wywodzi się od określenia Villa Nova. Nazwę tę nadał swym ziemiom Sobieski, który zakupił je w XVII wieku pod budowę pałacu. Imponująca budowla połączyła w sobie elementy dworu szlacheckiego, włoskiej willi ogrodowej i pałacu w stylu Ludwika XIV, francuskiego Króla-Słońce. Wilanów jest jednym z najpiękniejszych zabytków europejskiego baroku i świadectwem świetności Rzeczypospolitej. Między pałacem a Jeziorkiem Wilanowskim położony jest dwupoziomowy barokowy ogród włoski. W części południowej znajduje się romantyczny park w stylu angielskim.
Warto tutaj wspomnieć, że w 1805 roku Stanisław Potocki (ówczesny właściciel Wilanowa) udostępnił publiczności swoją kolekcję dzieł sztuki zgromadzoną w pałacu w Wilanowie, tworząc w ten sposób jedno z pierwszych muzeów w Polsce. Więcej informacji.
Zespół pałacowo-parkowy w Wilanowie jest ważnym miejscem wydarzeń kulturalnych i koncertów. W miejscu dawnej ujeżdżalni pałacowej znajduje się Muzeum Plakatu.
Nieopodal znajduje się kościół św. Anny, ul. Kolegiacka 1, Wzniesiony w XVIII wieku. Wewnątrz można podziwiać piękne, zabytkowe dekoracje oraz sarkofagi i epitafia właścicieli Wilanowa, których groby znajdują się w krypcie, pod kaplicą. Kościół otaczają stacje Męki Pańskiej zbudowane w XIX wieku. Podczas I i II wojny światowej świątynię splądrowano, a otoczenie zdewastowano. Podczas powstania warszawskiego w 1944 roku Niemcy zamienili kościół na miejsce dla internowanych, zwłaszcza spośród inteligencji stolicy i okolic.Kryteria wyszukiwania

Data przyjazdu

  

Data wyjazdu

  

Liczba osób

Waluta


Udoskonal wyszukiwanie
Rodzaj obiektu
Wszystkie
1 pokój
2 pokoje
3 pokoje
4 pokoje
Studio
Dom
Dzielnica
Wola
Śródmieście

Trasy wycieczkowe

Dlaczego warto korzystać z naszego systemu?

Trzymamy niskie ceny

Żadnych opłat rezerwacyjnych.
Żadnych ukrytych kosztów.
Noclegi w luksusowych apartamentach w dobrej cenie!
 

Wiele miejsc

Ponad 500 apartamentów: w Krakowie, Wrocławiu, Zakopanem, Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, nad morzem, w górach
Wkrótce kolejne!
 

Najważniejsze miasta

Kraków,Zakopane,Wrocław,Poznań, Gdańsk,Sopot,Warszawa, w górach, nad morzem
Wkrótce kolejne!
 

Szereg udogodnień

Baza ważnych miejsc w okolicy apartamentu (muzea, teatry, kina, sklepy, parkingi itp.)
Noclegi w atrakcyjnych lokalizacjach.
 

Pomagamy turystom

Wyszukamy dla Ciebie najtańszy i najlepszy apartament.
Pomagamy już od 8.00 do 20.00
Obsługują nas bezpieczne płatności DotPay

DotPay