Waluta

             

Adres e-mail:

Hasło:

Zapomniałeś hasła?

Adres e-mail:

Hasło:

Potwierdź Hasło:

apartbookers.pl

Wycieczki po Krakowie - Trasa Podgórska (8 punktów)


Podgórze, to prawobrzeżna dzielnica Krakowa, będąca niegdyś osobnym miastem.

Po I. rozbiorze Polski Kraków pozostał w granicach Rzeczypospolitej, ale Wisła stała się rzeką graniczną. Podgórze, dotychczas przedmieście miasta Kazimierza, położone na terenach zajętych przez Austrię, uzyskało od jej władz prawa miejskie w r. 1784 i zaczęło się szybciej rozwijać gospodarczo od podupadłego w 2. poł. XVIII w. Krakowa.

Obecnie to miejsce nie tylko tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej ale także jedno z najstarszych skupisk osadniczych wczesnośredniowiecznego Krakowa oraz dzielnica pełna zabytkowych obiektów przemysłowych i ciekawa kompozycja urbanistyczna, a także miejsce bogatej przyrody.

Wycieczka na jeden, dwa dni - w zależności od tempa zwiedzania i koncentracji na poszczególnych punktach trasy.


Trasa turystyczna - Podgórze

1. Most J. Piłsudskiego

2. pl. Bohaterów Getta

3. Fabryka Schindlera

4. Rynek Podgórski

5. Park im. Wojciecha Bednarskiego

6. Kościółek św. Benedykta

7. Stary cmentarz podgórski

8. Kopiec KrakusaPokaż Krakowska Trasa Podgórska na większej mapie


1. Trasa zaczyna się przy moście J. Piłsudskiego. W tym rejonie od wieków istniała przeprawa przez Wisłę (a dokładniej przez jej odnogę zwaną najpierw Zakazimierką, a potem Nową Wisłą). W 1801 r. wzniesiono most im. Księcia Karola i wylotu dzisiejszej ul. Brodzińskiego, a po zniszczeniu przez powódź - kolejne, w tym drewniany w latach 1844-50, zwany "podgórskim". W r. 1933 ukończono budowę stalowego mostu istniejącego do dziś, noszącego imię Marszałka Piłsudskiego, łączącego ul. Krakowską i Legionów.

Przez ul. Przy Moście przechodzimy do ul. Staromostowej, Bodzińskiego i początku ul. Józefińskiej, gdzie już w średniowieczu miała powstać murowana zabudowa przedmieścia Kazimierza. Część parterów i piwnic domów przy ul. Brodzińskiego 1 i 3 pochodzi z XVII w. W XVIII w. powstało w tym rejonie szereg zajazdów o formie nawiązującej do dworków, które do dziś stanowią o zachowanym po części krajobrazie Podgórza, np. przy ul. Józefińskiej 2, zajazd "Pod Lwem" przy ul. Józefińskiej 4. Charakterystyczna, położona nad Wisłą, jest "Kamienica Paryska", wzniesiona ok. 1906 r.


2 . Trasa prowadzi ul. Józefińską i Targową do pl. Bohaterów Getta (dawnie pl. Zgody). W pobliżu, przy ul. Nadwiślańskiej, powstała w r. 1899 elektrowania podgórska (a więc 6 lat wcześniej niż w Krakowie). Natomiast rejon ul. Na Zjeździe, to obszar dawnych budynków składnicy soli wielkickiej i nie istniejącego portu rzecznego.

Pl. Bohaterów Getta kojarzy się głównie z tragedią krakowskich Żydów w latach II wojny światowej. W 1941 r. hitlerowcy utworzyli w tej części Podgórza "Jűdischer Wohnbezirk", Żydowską Dzielnicę Mieszkaniową, która była otoczona murem (fragmenty zachowały się przy ul. Lwowskiej i na zapleczu szkoły przy ul. Limanowskiego).

Na terenie zamieszkałym dotychczas przez 3-4 tys. mieszkańców musiało się pomieścić ok. 20 tys. Żydów. W r. 1942 dwukrotnie organizowano akcje wysiedlania mieszkańców getta, a 13 i 14 III 1943 r. nastąpiła likwidacja getta. Pl. Bohaterów Getta stanowił miejsce gromadzenia Żydów kierowanych następnie w stronę obozu koncentracyjnego "Płaszów" lub na stację kolejową, skąd wywożono ich do obozów zagłady.

Na rogu ul. Targowej i pl. Bohaterów Getta znajduje się Muzeum Getta w dawnej aptece "Pod Orłem". Apteka ta była jedyną działającą na terenie getta, a wspomnienia jej właściciela - T.Pankiewicza, zawarte w książce "Apteka w getcie krakowskim", są dokumentem świadczącym o tragedii, jaka rozgrywała się w getcie i na pl. Zgody.


3. W pobliżu pl. Bohaterów Getta (aczkolwiek poza trasą), przy ul. Lipowej 4, znajdowała się Fabryka Naczyń Emaliowanych, kierowana przez Oskara Schindlera, gdzie zatrudniano więźniów obozu koncentracyjnego "Płaszów". Dzieje uratowania grupy więźniów stanowiły fabułę filmu "Lista Schindlera". Po wielu dyskusjach przedstawicieli różnych środowisk dotyczących przeznaczenia dawnej fabryki Oskara Schindlera przyjęto w 2007r koncepcję jej podziału pomiędzy dwie instytucje kultury. W budynku administracyjnym zrealizowano projekt Muzeum Historycznego Krakowa - wystawa opowiadająca o losie miasta i jego mieszkańców w okresie okupacji niemieckiej - “Fabryka Schindlera”. Hale pofabryczne przeznaczono na Muzeum Sztuki Współczesnej po przebudowie według wyłonionego w konkursie projketu włoskich architektów.


4. Kierujemy się dalej ul. Limanowskiego w stronę Rynku Podgórskiego. Najważniejszymi obiektami tego trójkątnego placu są: neogotycki kościół św. Józefa z lat 1905-1909 oraz wielokrotnie przebudowywany, neobarokowy gmach dawnego Ratusza Podgórskiego wzniesionego w połowie XIX wieku.

Dominuje nad nim neogotycki kościół św. Józefa z lat 1905-09 projektu Jana Sas-Zubrzyckiego. Przy Rynku znajdowały się również dworki-zajazdy, m.in. "Pod Jeleniem" (pod nr. 12), "Pod Czarnym Orłem" (nr 13), a przy ul. Limanowskiego 5 - "Pod Kotwicą".

Stąd niedaleko już do pl. Niepodległości gdzie niegdyś stały koszary z placem ćwiczeń i ujeżdżalnią. I wojna światowa zakończyła się 11 XI 1918 r., lecz wyzwalanie Krakowa spod panowania austriackiego rozpoczęło się wcześniej i to właśnie od strony Podgórza: w nocy 30/31 X 1918 r. kolejarze wstrzymali austriackie transporty wojskowe, a polskie oddziały niepodległościowe pod dowództwem por. Antoniego Stawarza przejęły koszary przy ul. Kalwaryjskiej i Wielickiej. Stąd ruszyły na druga stronę Wisły, aby 31 X 1918 r. o godz. 11,25 przejąć austriacki odwach przy Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym. Rynek pełnił kiedyś funkcję placu targowego i pętli tramwajowej.


5. Od pl. Niepodległości przechodzimy do Parku im. Wojciecha Bednarskiego - zielonego terenu obejmującego obszar 8,5 ha teren. Park ten powstał w miejscu dawnych kamieniołomów i jest jednym z najbardziej malowniczych krakowskich parków. W parku rośnie ponad 100 gatunków drzew, a jedną z jego ciekawostek są zachowane do dziś fragmenty umocnień ziemnych z XVIII wieku. Przez park dochodzimy do placu Lasoty, niegdyś miejsca, na którym odbywały się miejskie egzekucje, gdzie stała miejska szubienica. Obecnie otoczenie ul. Parkowej to miejsce koncentracji willi świadczących o realizacji - na początku XX w. - na Podgórzu idei "miasta-ogrodu".


6. Idąc dalej ul. por. Stawarza, dochodzimy do malowniczego kościółka św. Benedykta (jest to najmniejszy kościółek Krakowa, stojący w tym miejscu już od XI wieku) oraz austriackiego fortu nr 31 "Św. Benedykt". Jest to najstarszy zachowany fort dawnej Twierdzy Kraków wzniesiony w latach 1853-56 w formie tzw. baszty maksymiliańskiej.


7. Dalej ścieżka prowadzi w dół wzdłuż fragmentu zachowanego tylko w części Starego Cmentarza Podgórskiego (spoczywają tu m.in. Edward Dembowski i burmistrzowie Podgórza) będącego najstarszym cmentarzem komunalnym Krakowa (założony został w XVIII wieku) do charakterystycznej barokowej figury Boga Ojca przy skrzyżowaniu ul. Powstańców Wielkopolskich i Wielickiej, od której wzięła nawet nazwę część Podgórza. W pobliżu, przy ul. Wielickiej 2, zachował się zajazd-dworek "Pod św. Benedyktem" z XVIII w., gdzie w 1918 r. stacjonowały wojska austriackie. Jego zdobycie przez oddział por. F.Pustelnika zapoczątkowało wyzwalanie Krakowa z rąk zaborcy.


8. Za cmentarzem i barokową figurą Boga Ojca przechodzimy kładką przewieszoną przez ruchliwą ulicę Powstańców Śląskich, by udać się na Kopiec Krakusa jednego z czterech wznoszących się nad Krakowem ziemnych kopców. Jak mówi jego nazwa związany jest on z postacią legendarnego Księcia Kraka i według legendy jest mogiłą tego mitycznego władcy. Z tego miejsca rozpościera się widok na wszystkie cztery strony świata. Na zachodzie widzimy podgórskie wzgórze Krzemionki, na północy centrum Krakowa z wieżami kościołów, na północnym-wchodzie Nową Hutę z kominami huty stali, na wschodzie mieszkaniowe dzielnice Krakowa, a na południu wieżę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a przy dobrej przejrzystości powietrza szczyty Tatr.


Kryteria wyszukiwania

Data przyjazdu

  

Data wyjazdu

  

Liczba osób

Waluta


Udoskonal wyszukiwanie
Rodzaj obiektu
Wszystkie
1 pokój
2 pokoje
3 pokoje
4 pokoje
Studio
Dom
Dzielnica
Stare Miasto
Kazimierz
Podgórze
Zwierzyniec
Grzegórzki
Prądnik Czerwony
Krowodrza
Bronowice

Dlaczego warto korzystać z naszego systemu?

Trzymamy niskie ceny

Żadnych opłat rezerwacyjnych.
Żadnych ukrytych kosztów.
Noclegi w luksusowych apartamentach w dobrej cenie!
 

Wiele miejsc

Ponad 500 apartamentów: w Krakowie, Wrocławiu, Zakopanem, Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, nad morzem, w górach
Wkrótce kolejne!
 

Najważniejsze miasta

Kraków,Zakopane,Wrocław,Poznań, Gdańsk,Sopot,Warszawa, w górach, nad morzem
Wkrótce kolejne!
 

Szereg udogodnień

Baza ważnych miejsc w okolicy apartamentu (muzea, teatry, kina, sklepy, parkingi itp.)
Noclegi w atrakcyjnych lokalizacjach.
 

Pomagamy turystom

Wyszukamy dla Ciebie najtańszy i najlepszy apartament.
Pomagamy już od 8.00 do 20.00
Obsługują nas bezpieczne płatności DotPay

DotPay